Upozornění: Obsah webové stránky je vhodný pouze pro osoby starší 18 (21) let!

Úvod  /  Informujeme  /  Whisky, Bourbon, Cognac  /  Whisky

Whisky

Whisky je alkoholický nápoj destilovaný z obilnin, zrající v dřevěných sudech (většinou dubových). Podle znalců nechutnají žádné dvě značky whisky stejně. Převážně v Americe se ale whisky připravuje destilací z kukuřice. Není pravda, že míchané whisky jsou podřadnější. Některé z nejdůležitějších whisky na světě jsou směsi.

Druhy Whisky

 • Skotská whisky, nejčastěji dvakrát destilovaná z ječmene, který byl vysušen nad rašelinou.
 • Irská whiskey, třikrát destilovaná a po tři roky skladovaná v dubových sudech.
 • Americká whiskey je nejčastěji destilovaná z kukuřice.
  • Bourbon je americká whisky pocházející ze státu Kentucky obsahující nejméně 51 % kukuřice (např. Jim Beam).
  • Whisky z jiných amerických států se většinou neoznačuje jako bourbon i když podle amerických potravinářských norem bourbonem je, nejznámější je Tennessee whiskey (např. Jack Daniel’s).
 • Kanadská whisky, většinou jemnější a z více druhů zrn, převážně však obsahuje žito.

U whisky je dále rozeznáváno stáří, přesněji řečeno doba zrání ve dřevěných sudech (v lahvích totiž již whisky nezraje). Skotské whisky mají ze zákona danou minimální dobu zrání 3 roky.

 • Singl malt - z jednoho druhu
 • Singl malt BAAR - zraje v určitém druhu sudu (scherry)
 • Blandit - smícháno z více druhů whisky

Značky

Ardbeg Uigeadail - je výborná whisky. Má intenzivně kouřové, suché a čisté aroma, chuť je hebká, bohatá a koncentrovaná. Dokončení je dlouhé a sladové.

Cardhu - Palírna leží na svahu řeky Spey v samém srdci kraje sladové whisky. Byla založena v dvacátých letech 19.století. Cardhu 12 Y.O. má lehkou až střední chuť s důrazem na sladovou sladkost a vanilku. Vůně lehká a příjemná, mírný nádech kouře. Celkově se jedná o velmi lehkou, jemnou a lahodnou whisky.

Glenfiddich 12 - Značka Glenfiddich je nejprodávanější čistá sladová whisky na světě a její název vznikl podle údolí ( glenn ) řeky Fiddich. Tato 12tiletá whisky má velmi jemnou chuť s příměsí lískového oříšku a lehkého krému. Vyniká její suchá sladovost. Na patře jsou cítit náznaky trávy a sladového kouře. Aroma je měkké, s příchutí lehkého rašelinového kouře.

Glenfiddich 15 - Značka Glenfiddich je nejprodávanější čistá sladová whisky na světě a její název vznikl podle údolí ( glenn ) řeky Fiddich. Glenfiddich Solera Reserve má jasně zářivou a zlatavou barvu. Aroma je až čokoládové s náznakem rašeliny a opečeného toastu. Chuť je velmi lahodná a hedvábná, mírně kořeněná ( kardamon ) a s příchutí bílé čokolády. Má krásné smetanové zakončení.

Glenfiddich 18 - Značka Glenfiddich je nejprodávanější čistá sladová whisky na světě a její název vznikl podle údolí ( glenn ) řeky Fiddich.Velká část Glenfiddich Ancient je starší než 18 let. Má lehký akcent sherry (sudy jsou spíše ze španělského než amerického dubu) s tóny tradiční hliněné podlahy ze skladů. Barva je temně zlatá, aroma velmi bohaté. Chuť je mírně nasládlá, vyzrálá, ale přitom měkká a uzavřená. Nezapře charakter sherry, který ji dodává komplexnost a charakter.

Glenmorangie 10 Y.O. - má kořeněnou, květinovou chuť se sladovými, později máslovými a smetanovými tóny. Aroma je kořeněné (skořice, vlašský ořech), slabě květinové, sladké, lákavé. Velmi elegantní whisky.

Isle of Jura 10 Y.O. - je mírně nasládlá, sladová, suchá a zároveň lehce slané chuti. Aroma je slabě borovicové, zemité, slané a suché.

Oban 14 - Kvalitní, jednosladová whisky vyrobená ze zralého ječmene, který se několik dnů máčí v místní pramenité vodě. Dvakrát destilovaná tekutina se nalije do sudů, kde se nechává minimálně 3 roky zrát. Teprve zde, v sudu (od sherry, brendy, portského či bourbonu) získá whisky svoji barvu.

Laproaig - má naprosto nezaměnitelnou chuť, která je způsobena jodovým charakterem mořských řas z Islay. Palírna Laproaig má na tomto ostrově vlastní zásoby rašeliny, přehradu na řece Kilbride, humnové sladovny přímo v palírně a poměrně malé destilační přístroje. Laproaig 10 Y.O. má v chuti cítit mořské řasy s náznakem slanosti. Ve vůni jsou cítit mořské řasy a esterová sladkost. Zakončení je plné a velmi suché. Výborná a vysoce hodnocená whisky.

Bushmills malt 10 - má sytě zlatavou barvu a příjemnou sladovou vůni. Aroma je zprvu lihovité, se slabými náznaky soli a pryskyřičné trpkosti, později převládne medová vůně sladu se slabým ovocným nádechem. Je to vazká, olejnatá whiskey. I v chuti je cítit náznak soli a při prvních doušcích je překvapivý zejména její kořenitý charakter. Při dalších doušcích vynikne lehká hořkost mandlí nebo meruňkových jader, která je výraznější v dozvuku. Celkově dělá dojem, že v ní soupeří několik chutí - slaná, sladká a hořká - a nemohou se dohodnout, která z nich zvítězí.

Bushmills malt 16 - Tato elegantní sladová whiskey dozrává ve třech typech dubových sudů. V prvé řadě v sudech po americkém bourbonu a Oloroso sudech po sherry po dobu nejméně 16 let. Poté je zrání završeno v píšťalách po portském víně, kde získává nádech rubínové barvy a sladký závěr. Bushmills 16 Year Old Single Malt získal zlatou medaili na San Francisco World Spirits.

Lagavulin 16 – Barva je sytě jantarová.  V aroma najdete všechny typické prvky, ale silněji sherry. V chuti suchost zpočátku vyrovnává sladkost charakteru sherry. Jak se chuť postupně vyvíjí, vynořují se tóny olejové, trávové a slané chuti. Důstojná, ale plná života. Dokončení je obrovské, silné jako medvědí objetí rašeliny.

Glenn Turner Single Malt 8, 12 a 18 letá Single malt whisky - z nejlepšího sladového ječmene, který se pěstuje na vysočině. Vyvážená a bohatá chuť na ústech odhalující širokou škálu chutí: dřeva, vanilky s nádechem podzimní kapradiny. Zraje v dubových sudech minimálně 12 let.

Chivas Regal 12 - Nejoblíbenější prémiová whisky na světě. Obsah alkoholu 40procent. Srdcem této dvanáctileté prémiové whisky jsou vyzrálé, lahodné single malts harmonicky sladěné s nejkvalitnějšími grain z celého Skotska. Společnost Chivas Brothers disponuje největší zásobou zrajících whisky, z nichž čerpá pro dosažení stále stejně jemné, plné, lehce ovocné chuti Chivas Regal. Pije se nejen čistá, ale je také bází luxusních variant klasických koktejlů postavených na whisky.

Chivas regal 18 – V aroma najdete mnohovrstevné vůně sušeného ovoce, koření a aroma máslových karamel. Chuť je výjimečně bohatá a hebká, sametovost tmavé čokolády, květinové tóny a závan sladké kouřovosti. Dokončení je velkolepě dlouhé, hřejivé.

Tullamore Dew - je pravá irská whiskey nabízející velmi příjemnou, lehkou až éterickou vůni s ovocnými a dřevitými tóny. Má barvu světlého medu, na patře drsnější, kromě chuti sladu nabízí chuť hodně hořké čokolády nebo kakaa. Konec je středně dlouhý s dominantními tóny dřeva a čokolády.

Jameson Irish Whiskey 12 - nejprodávanější irská whiskey na světě, je díky sušení sladového ječmene v uzavřené peci bez sebemenší kouřové příchutě. Trojitá destilace zaručuje dokonalou kvalitu produktu. Čistá a lahodná chuť s jemným nádechem medu a sherry, která ve finále přechází v plný, sytý, komplexní a dokonale vyvážený závěr.

Talisker 10 - Vznikla na ostrově Skye ve Vnitřních Hebridách, v místě, které je jen zdánlivě poklidným. Zdejší mlhavé počasí se velice rychle dokáže změnit v divoké a bouřlivé. Chuť této 10tileté whisky proto na patře přímo exploduje. Talisker je proslulý „Král nápojů“, velebený v básni R. L. Stevensona. Na ostrově Skye je jedinou palírnou. Výborný příklad typické ostrovní sladové whisky - má nasládlé aroma mořských řas s plně kořeněným charakterem a ostrou rašelinovou příchutí. Jako první značka na světě získal Talisker v roce 2002 hned dvě ceny - za Nejlepší sladovou whisky mladší i starší 12-ti let!

Jack Daniel's - není bourbon, je to TENNESSEE WHISKEY. Předtím, než je Jack Daniel's whiskey umístěna do čerstvě vypálených dubových sudů, aby vyzrála, prokapává pomaličku, kapku po kapce, tři metry silnou utěsnanou vrstvou dřevěného uhlí, vypáleného z tvrdého dřeva cukrového javoru. Celý proces trvá deset dní a během této doby do sebe whiskey absorbuje vůni dřevěného uhlí, která lihovinu zjemní a dodá jí onu jedinečnou příchuť a aroma. Lihovar Jacka Daniela je nejstarším registrovaným lihovarem v zemi a byl zařazen mezi národní historické památky. Licenci získal v roce 1866 a od té doby pokračuje ve výrobě Tennessee whiskey přesně tím způsobem, jakým ji tenkrát v roce 1866 vyráběl pan Jack. Zůstává tak věrný jasnému mottu svého zakladatele: "Každý den vyrábíme naši whiskey, jak nejlépe umíme.". Někteří říkají, že Jack Daniel měl 7 milenek. Jiní si zas myslí, že psal počáteční písmeno svého jména J podobně jako 7.  Podle ostatních je číslo 7 prostě šťastné. Ale jenom Jack věděl, která varianta je správná. Pro nás ostatní není důležité, jaký důvod ho vedl, ale to co vytvořil.

Ballantines 21 - Tento vznešený blend získal zlatou medaili v soutěži International Wine & Spirit Challenge za rok 1998 a prodává se v široké síti zahraničních bezcelních prodejen a na vybraných vnitrostátních trzích po celém světě. Barva je jiskřivě rudozlatá. Ve vůni je med, vřes. Vůně je sladká s náznaky jablek a květů hlodáše. Tělo je sametové. Chuť je středně těžká, najdete i záblesk chuti se stopami kouře z vřesu, lékořice a koření. Závěr je dlouhý, komplexní a ucítíte  hladivé náznaky suchého sherry.

Johnnie Walker Black Label - má charakteristickou krásně zlatavou barvu a dlouze odeznívající hedvábný závěr. Je složena z více než 40 vybraných sladových a obilných whisky, zrajících v dubových sudech nejméně 12, řada z nich však více než 20 let. Černá barva vždy byla asociována se stylem a elegancí - a to je právě Johnnie Walker Black Label.

Johnnie Walker Blue Label - nejluxusnější míchaná whisky na světě. Obsahuje až šedesátileté sladové a obilné whisky. Unikátní vyzrálost, plná stavba i hedvábná a rašelinová chuť uspokojí i toho nejnáročnějšího znalce. Vyjadřuje autentický charakter prvních směsí 19. století. Množství lahví je omezeno a každá z nich má své osobní číslo. Whisky je balená v luxusní dárkové kazetě.

Johnnie Walker Red Label - je nejprodávanější skotská whisky na světě - pije se ve více než 200 zemích. Míchá se z více než 35 sladových obilných whisky z celého Skotska, jako je např. Talisker, z nichž té nejmladší je minimálně 5 let. Má osobitou a kořeněnou vůni s náznakem vanilky a trpkého kouřového sladu. Vhodná je i do míchaných nápojů. Získala královskou pečeť a mnohá další ocenění na světových soutěžích lihovin. Celosvětový úspěch a obliba Red Label je pouze jedním z mnoha důvodů, proč je v současnosti považována za ztělesnění pravé, klasické chutě skotské whisky.

Johnnie Walker Gold Label - je superior de luxe 18letá míchaná skotská whisky vyrobená z exkluzivního výběru 15 různě starých whisky. Za svůj název vděčí sladové whisky Clynelish, při jejíž výrobě se používá voda protékající ložisky zlata. Vyznačuje se zlatou barvou a medově jemnou chutí s lehce kouřovým koncem.

Johnie Walker Swing - Whisky uvedená na trh Alexandrem Walkrem II. v roce 1932, méně obvyklá než řada barevných Labels, smíchaná z whisky, které mají stáří kolem 25 let. Raritou je speciálně designovaná kolébající se karafa.

Informujeme

Archív

Sekty Szigeti

Velká sektová revoluce

Naše prodejny

Naše prodejny

Zpět nahoru