Upozornění: Obsah webové stránky je vhodný pouze pro osoby starší 18 (21) let!

Úvod  /  Informujeme  /  Whisky, Bourbon, Cognac  /  Cognac

Cognac

Koňak (cognac) je nejznámějším typem brandy. Základní surovinou pro výrobu jsou hrozny vinné révy. Proto, aby se mohla pálenka nazývat koňak, musí splňovat přísná kritéria, které ustanovilo BNIC (Bureau National Interprofessionel du cognac):

 • musí pocházet z okolí města Cognac v západní Francii (což stanovil již francouzský zákon roku 1909)[1]. Tento region se dále dělí na šest oblastí (cru): Grande Champagne, Petite Champagne, Borderies, Fins Bois, Bons Bois a Bois Ordinaires – v pořadí snižující se hodnocení. Hrozny z jednotlivých apelací je povoleno mezi sebou míchat. Pokud jsou použité hrozny vypěstovány pouze v apelaci Grande Champagne a pochází z odrůdy Ugni Blanc je možno cognac na etiketě označit jako Première cru du Cognac.
 • musí být vyrobena jen z bílých odrůd Ugni Blanc, Folle Blanche nebo Colombard.
 • musí zrát v dubových sudech nejméně 2 roky od konce destilační sezóny, tj. od 1. dubna následujícího roku po sklizni

Region Cognac

Při destilaci se používá tradičních měděných destilačních přístrojů kotlíkového typu. Poté destilát zraje nejméně 2 roky v dubových sudech. Délka zrání je poté označena zkratkou na láhvi:

 • VS (very special) – nejméně 2 roky
 • VSOP (very superior old pale) nebo Réserve – nejméně 4 roky
 • XO (extra old) – nejméně 6 let

Další

Každý rok se odpaří přibližně 3% alkoholu, nazývané la part des anges (pro anděly).

Koňak je buď směs různých ročníků (nejběžněji dostupný koňak), směs různých destilací jednoho ročníku, nebo jako ročníkový z jedné konkrétní destilace.

Značky

Hennessy Fine de Cognac - koňak vyznačující se vůní medu s nádechem skořice. Delikátní směs dřevěných a kořeněných tónů. Lahodná chuť vyzývá k přímému pití, avšak lze ho použít i do míchaných nápojů s přísadami, které nepřehluší jeho chuť (voda, soda, tonic). Smyslné a harmonické Fine De Cognac se vyznačuje vůní medu a nádechu lékořice.

Hennessy V.S - Koňak 5 - 7 letý Hennessy VS (Very Special) je speciálně vybraná směs přibližně 40 eaux-de-vie, které pocházejí výhradně ze čtyř prvních oblastí regionu Champagne. Aroma je s jemnými dubovými tóny, které přecházejí do jemné vůně lískových ořechů. Chuť je lehce květinová s nádechem bobulového ovoce smíchaného s vanilkou.

Hennessy XO - je silný extra old koňak, jehož chuť je plná tvarů a dřevnatého a kořenitého aroma. Tvoří ho směs více než 100 speciálně vybraných eaux-de-vie ze čtyř pěstitelských oblastí. Speciálně tento koňak je obecně vnímán jako etablovaný symbol luxusu.

Hennessy Paradis Cognac - vznikl spojením několika vyzrálých koňaků, z nichž ty nejstarší pocházejí z roku 1890. Vůně tohoto koňaku je charakteristická svou různorodostí. Mísí se tu lehce kořeněné a jemné květinové aroma. Ale i přesto je vůně plně harmonická a vyvážená. Chuť je jemná a smyslná, odhaluje měkkost, kulatost a zanechává dlouho přetrvávající dojem. Barva je zlatožlutá po jantarovou a temně mahagonovou. Vůně nádherně komplexní - dub, oříšky, vanilka, kůže, koření a hrozny. Chuť je skvěle vyvážená, bohatá, suchá a hladká, máslová a smetanová.

Koňak Courvoisier VS, VSOP - vyniká především charakteristickou ovocnou chutí. Buket nám nabízí dozrálé ovoce a jarní květy. Oplývá bohatou vůní, která umocňuje rovnováhu mezi dubem a rázem mladého koňaku. Závěr poměrně krátký, a přesto značně intenzivní.

Courvoisier XO - je jantarově vybarveným koňakem, disponujícím intenzivním aroma a voňavým buketem s náznaky meruněk, hrušek, pomeranče a čokolády s vanilkou. Vyznačuje se sametovou strukturou, s velmi dlouhým a vyvíjejícím se zakončením. Bez ovšimnutí nezůstane ani jeho specifická kořeněnost. Tento cognac má jantarovou barvu. Francouzský Courvoisier je jedním ze čtyř nejvýznamnějších výrobců koňaku na světě, který nabízí řadu špičkových produktů.

Meukow VS - Koňak 5-7mi letý se dvěma skleničkami Elegantní a silný. Meukow VS je prezentován ve své pozoruhodné lahvi zdobené černým panterem. Tento koňak nabízí mnohem vyšší rozlišovací ochucujícími než průměrný VS. Zraje a skladuje se v typických malých dubových sudech.

 • Vzhled: Staré zlato, brilantní s měděnými odstíny.
 • Hlava: Plné aroma se sušeným ovocem.
 • Srdce: Typicky velkorysé.
 • Závěr: Dlouhá hladkost s lékořicí a muškátem.

Meukow VSOP - Koňak 10 15ti letý se dvěma skleničkami Neuvěřitelná hladkost Meukow VSOP Superior je výsledkem velmi pečlivého výběru různých „EauxdeVie“ vstupujících do směsi a požadavek na minimální stáří, na rozdíl od běžných VSOP. Zlatá medaile na Vinalies International Challenge Paříž 2002.

 • Vzhled: Krásné jasné, jantarově žluté barvy se zlatými odstíny.
 • Hlava: Ovocná s rozinkami, kandované pomerančové a bílá broskev.
 • Srdce: Vlašské a lískové ořechy s vůní vanilky.
 • Závěr: Harmonický s měkkými taniny a pikantní nuancí.

Informujeme

Archív

Sekty Szigeti

Velká sektová revoluce

Naše prodejny

Naše prodejny

Zpět nahoru